jesen

Jeseni se narava umirja – čas sprememb in priprav na zimo

Po bujnem in brstečem času poletja, sledi jesen. Jeseni se narava umirja in pripravlja na zimski počitek. Spremembe, ki se začnejo po poletju, so prehod v zimo, ko nas ovije hladnejše obdobje. Drevesa se jeseni obarvajo v odtenke rdeče, rumene in oranžne barve. To ustvari slikovito podobo jeseni, ki nas v vsak nov dan pospremi z novimi barvami. Narava nas bogato nagradi z jesenskimi dobrotami, kot je kostanj, številne buče, gobe in drugo.

Priprave rastlin na zimo

Ko se začne jesen, nižanje temperatur prisili naravo, da se začne prilagajati. Drevesa in druge rastline prilagodijo svoje aktivnosti. Listopadna drevesa odvržejo svoje liste. To imenujemo abscizija, ki pomaga rastlinam zmanjšati izgubo vode in energije v hladnejših mesecih. Klorofil, ki je v listih dreves, se v jesenskih procesih razgradi, to pa nam prinese veselje s čudovitimi barvami. Obarvanje je prva faza priprav rastlin, na koncu pa listje odpade, zato lahko drevo varčuje z energijo in lažje preživi zimo.

jesen

Živali in njihova prilagoditev

Poleg rastlin se prilagajajo tudi živali. Zima je težka tudi zanje, zato se morajo pripraviti z novo zalogo hrane, nalagajo pa tudi telesno maščobo. Ker je narava jesen naredila bogato z različnimi oreščki in semeni, si živali te shranijo za zimo ali pa se jih zelo najejo. Medvedi in ježi se pripravljajo tako, da si naberejo telesno maščobo, ki jim bo pomagala preživeti zimo s hibernacijo. Ptice selivke, ki ne prenesejo hladnih dni, se odpravijo na dolge poti proti toplejšim krajem. Tam preživijo zimo in ohranijo energijo za pomlad, ko se vrnejo.

Umiritev narave

Jesen ni le čas priprav, temveč tudi umirjenosti. Dnevi postajajo krajši, svetloba mehkejša, narava pa vse bolj tiha. Ta čas umirjanja nam ponuja priložnost, da se tudi sami povežemo z naravnim ritmom in cenimo spremembe, ki jih prinaša vsak letni čas.